ŽUPNIJSKI URAD RUŠE

Prejšnji mesec:
Skupaj:

Notranjost cerkve

Ko prestopimo prag cerkve, zaživi pred nami notranjščina v polnem baročnem sijaju. Predvsem nas najprej pritegne bogata štukatura. Ta je nastala v dveh etapah : prezbiterij in prvi dve kapeli so okrasili leta 1710, drugi par kapel in ladjo pa je leta 1721 opremil mojster Peter Zaar. V delu prvega štukaterja se uveljavlja motiv akantovega listja, trakovja in trtne vitice, naslikane medaljone obdajajo z enako ornamentiko okrašeni okviri. Tudi delo drugega štukaterja spremlja živahnost plastičnih okraskov - jermenaste oblike, akantovo rastlinje, cvetne košarice, rogovi obilja, školjkasti motivi in kartuše.

obok prezbiterija

Obok prezbiterija s poslikavo Marijinih čednosti

Štukatura se povezuje s freskami, ki jih je leta 1721 izdelal graški slikar Janez Krizostom Vogl. Gre za alegorije in simbole, ki poveličujejo Marijino življenje in njene čednosti. V štirih stropnih medaljonih spremljamo Marijino rojstvo, Vstop v tempelj, Oznanjenje in Vnebovzetje. Te slike obdaja 10 manjših prizorov iz Marijinega življenja in 34 simbolov Marijinih čednosti. Tem upodobitvam se v kapelah pridružujejo še medaljoni z 41 prizori Kristusovega trpljenja. Slikar J.K. Vogl je bil umetnik s posluhom za slikovite zasnove in urbano barvitost, z Rušami pa ga je vezal tudi spomin na šolanje v tamkajšnji gimnaziji v letu 1677.

Del štukature iz notranjosti cerkve

obok cerkeve ladje

Obok cerkvene ladje